Identyfikacja wizualna

Naming

  Opracowanie nazwy dla firmy, produktu, marki.

  Przykłady naming - Czym jest naming

  Czym jest naming?

  Wybranie nazwy dla biznesu może wydawać się proste, jednak w rzeczywistości jest bardzo ważnym zadaniem. Dobra nazwa powinna odzwierciedlać tożsamość i cele Twojej firmy. Zmiana nazwy w trakcie prowadzenia działalności może być kosztowna i trudna. Dlatego najlepiej, aby raz wybrana nazwa została z Tobą na zawsze.

  Potrzeba od pięciu do siedmiu kontaktów klienta z marką, aby ją zapamiętał. Wystarczy siedem sekund aby wyrobił sobie zdanie na jej temat. Łatwa do zapamiętania i chwytliwa nazwa marki lub firmy pomoże w stworzeniu dobrego wrażenia. Rozpoznawalność marki ma znaczący wpływ na wyniki finansowe firmy.

  Dlaczego nazwa firmy jest kluczowa?

  Nazwa firmy jest pierwszą rzeczą, którą widzą klienci. Kształtuje pierwsze wrażenie na odbiorcach i inwestorach. Będzie również w centrum uwagi we wszelkich kampaniach reklamowych. Powinna stanowić podsumowanie Twojej działalności. Informowanie o produktach i usługach, oferowanych przez Twoją firmę to cechy dobrej nazwy. 
  Tworzy unikalną pozycję wewnątrz Twojej branży. Chwytliwa nazwa firmy wyróżnia Cię spośród konkurencji. Powinna również wzbudzać poczucie zaufania oraz autorytetu i ekspertyzy w obszarze branży, w której działasz.

  Nazwa firmy jest kluczowa

  Rodzaje nazw dla firm

  1

  Opisowe

  Ten rodzaj nazwy wprost nakierowuje na produkt lub usługę. Są to nazwy funkcjonalne i dzięki swej prostocie są mniej podatne na mylną interpretację.

  2

  Sugestywne

  Nazwa tego typu ma za zadanie tworzyć skojarzenie klienta z określoną usługą czy produktem. Pasują one do firm, które swoją obecnością wykraczają poza produkty czy usługi, które oferują.

  3

  Dowolne

  Są to nazwy, które nie są bezpośrednio związane z firmą, produktem czy usługą. Pomimo braku odniesienia do faktycznej działalności mogą to być ciekawe nazwy zapadające w pamięć.

  4

  Akronimy

  Wykorzystanie akronimu jako nazwy firmy pozwala skrócić zbyt długie nazwy, których klient mógłby nie zapamiętać. Z drugiej jednak strony, skrótowcom brakuje obrazowości.

  5

  Obcojęzyczne

  Wykorzystanie obcojęzycznych zwrotów pozwala wykorzystać skojarzenia z ich oryginalnym znaczeniem. 

  Proces namingu w naszej agencji

  1. Poszukiwanie nazwy

  W pierwszej kolejności konieczne będzie zdefiniowanie docelowej grupy odbiorców. Następnie przeprowadzimy analizę otoczenia marki lub firmy, aby poznać specyfikę nazewnictwa znajdujących się w nim podmiotów. Kolejno określimy kryteria, przez pryzmat których zostanie podjęta ostateczna decyzja. Zwrócimy szczególną uwagę na to, aby kryteria odpowiadały wszystkim interesariuszom. Dzięki temu uprościmy proces podjęcia końcowej decyzji. 

  2. Burza mózgów

  Faza burzy mózgów służy zebraniu pomysłów, które będą stanowić budulec w dalszych etapach. Burza mózgów jest procesem opierającym się o współpracę. Jest on inspirowany pozycją firmy lub marki, celami organizacji i kryteriami z etapu poszukiwania. W tym kroku warto myśleć niekonwencjonalnie i nie bać się ryzyka. Dobrze wspomóc się różnymi narzędziami, do których należą: słowniki (m.in. wyrazów bliskoznacznych), mapy myśli, generatory nazw. Celem burzy mózgów jest stworzenie możliwie jak najdłuższej listy pomysłów.

  3. Udoskonalanie

  Pomysły, które powstały w burzy mózgów zostają dopracowane w taki sposób, aby uzyskać listę gotowych do wykorzystania nazw. Działania w tym zakresie obejmują również wstępne testowanie uzyskanych propozycji. Efektem końcowym etapu udoskonalania jest lista nazw, kwalifikujących się do dalszej analizy.

  4. Testowanie

  Podczas tego etapu następuje swoiste przesianie wszystkich pomysłów na liście. W ramach tego procesu określamy przydatność poszczególnych nazw, m.in. oceniając ich wartość marketingową, estetykę, trafność. Ważne jest także sprawdzenie, czy nazwa nie została już zastrzeżona w formie znaku towarowego.

  5. Wybór

  Ostateczna decyzja może należeć do trudnych. Poprzednie kroki procesu służą jednak temu, aby możliwie uprościć wybór i podkreślić wartość każdej z proponowanych nazw. Poza rzeczowymi argumentami, wybór wymaga także intuicji. Dobra nazwa "pasuje" do firmy czy produktu i stoi w linii z osobowością marki.

  6. Weryfikacja nazwy

  Przeprowadzamy wstępną weryfikacją nazw w bazach Urzędu Patentowego RP. Sprawdzamy, czy nazwa nie jest zastrzeżona dla innej firmy. Jeśli nazwa nie koliduje z nazewnictwem innej firmy, przechodzimy do weryfikacji domenowej. 

  7. Domena internetowa 

  Na tym etapie ustalamy nazwę domenową z odpowiednim rozszerzeniem i przeprowadzamy rejestrację.

  Tekst domyślny

  Standardy w nazywaniu firm/produktów

  Czym charakteryzuje się dobra nazwa dla firmy? Powinna ona m.in.:

  • różnić się od konkurencji;
  • być prosta w wymowie;
  • być przyjazna dla wyszukiwarek internetowych;
  • wzbudzać ciekawość - takie nazwy bardziej zapadają w pamięć;
  • posiadać odpowiadającą wolną domenę internetową.

  Naming a domena internetowa

  Nazwa Twojej firmy powinna pokrywać się z domeną, w której znajduje się Twoja strona internetowa. Dlatego ważnym czynnikiem, wpływającym na wybór nazwy powinna być dostępność odpowiadającej jej domeny.  Dzięki naszej usłudze rejestracji domen nie tylko pomożemy Ci wybrać nazwę.
  Zarejestrujemy również odpowiadającą jej domenę.

  Tekst domyślny
  Tekst domyślny

  Ile kosztuje naming?

  Zapoznaj się z naszym cennikiem usługi: Naming - Kreacja nazw dla firm.

  Po więcej szczegółów, dotyczących usługi tworzenia nazw dla firm, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem naszej agencji.

  Łukasz Puławski

  Zarządzam projektami od 24 lat. Chętnie porozmawiam o Twoim projekcie. Zapraszam do kontaktu.

  Łukasz Puławski

  Project Manager
  Wiadomość została wysłana! Odpowiemy na nią w ciągu jednego dnia roboczego.
  Klikając na przycisk "Wyślij wiadomość" wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez PULAWSKI GROUP Sp. z o.o. w celu nawiązania kontaktu i przedstawienia oferty handlowej.