Identyfikacja wizualna

Rebranding

  Skuteczny i spójny rebranding - Odświeżanie i budowa wizerunku. Brending produktów.Kreowanie marki firmy. Tworzymy i budujemy marki pod kątem strategicznym i kreatywnym.

  Tekst domyślny

  Rebranding — czyli co?

  Rebranding to strategia marketingowa, która wykorzystuje zmianę logo, nazwy lub zamysłu istniejącej marki. Zmiany te są prowadzone z zamiarem odświeżenia marki w taki sposób, aby pomóc jej ponownie zdobyć zaufanie i zainteresowanie w grupie docelowej oraz wśród inwestorów. 

  Definicja rebrandingu

  Rebranding jest procesem przypisywania nowych cech i właściwości wewnątrz oraz w otoczeniu już istniejącej organizacji. Oferuje on również nową tożsamość, aby pomóc w zdefiniowaniu nowego wizerunku na rynku.

  W prostych słowach, kiedy cechy charakterystyczne marki, takie jak nazwa czy logo są zmieniane lub poprawiane w celu zmiany istniejącego wizerunku marki albo zmiany sposobu dotychczasowego postrzegania, mamy wówczas do czynienia z rebrandingiem.

  Tekst domyślny
  Tekst domyślny

  Powody do przeprowadzenia rebrandingu

  Wartość każdej marki wynika z tego, w jaki sposób jest postrzegana na rynku. Jeżeli dana marka nie jest atrakcyjna lub jeżeli docelowa grupa odbiorców nie jest w stanie stworzyć z nią więzi, nie będzie odnosić sukcesów w dłuższej perspektywie. W związku z tym rebranding jest preferowaną strategią poprawy istniejącego wizerunku i zbudowania reputacji.

  Pośród powodów do przeprowadzenia rebrandingu znajdują się:

  • Zmiana w docelowej grupie odbiorców
   Każda marka ma grupę docelową, która może i która będzie się zmieniać od czasu do czasu. Dzieje się tak z powodu zmian w trendach, technologii itp. Grupa docelowa może również ewoluować wraz ze wzrostem marki i kiedy ta marka próbuje trafiać do szerszej publiczności niż dotychczas. Aby móc nadążyć za tymi zmianami, marka może musieć użyć rebrandingu, aby pozostać atrakcyjną dla odbiorców.
  • Pojawienie się nowych technologii
   Często wprowadzenie nowych technologii wymusza na marce zmianę wizerunku, aby utrzymać swoją pozycję. Ten rodzaj rebrandingu nie musi wpływać na markę jako całość, a jedynie na pojedyncze cechy charakterystyczne jak logo czy hasło reklamowe.
  • Wadliwy istniejący wizerunek marki
   Są sytuacje, w których planowana tożsamość marki nie przeobraża się w oczekiwany wizerunek marki i przynosi efekty przeciwne do zamierzonych. Należy wtedy poprzez rebranding nadać marce nowy wizerunek, aby naprawić w ten sposób istniejące błędy.
  • Przeniesienie własności
   W sytuacjach, w których własność firmy przechodzi z rąk do rąk, jak w przypadku fuzji, podziału lub nabycia, może wymagać zmiany wizerunku. Powody to uwidocznienie zmiany właścicieli oraz zastosowanie się do przepisów prawa, jeżeli wymagają określonych zmian.
  • Nieprzewidziane sytuacje
   Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, takich jak bankructwo, problemy prawne, zła reputacja itp., na które żadna marka nie może przygotować się zawczasu. Rebranding może pomóc w zasadzie każdej marce poradzić sobie z takimi zmianami i dopasować się do sytuacji, w której się znalazła. 

  Jak przeprowadzić rebranding?

  Rebranding wiąże się z dużymi kosztami, nie tylko pieniężnymi. Dlatego ta strategia powinna być wdrażana tylko wtedy, gdy to absolutnie konieczne. 

  • Dowiedz się, dlaczego zmiana wizerunku marki jest konieczna.
   Rebranding niesie ze sobą koszty własne, które nie są tylko krótkoterminowymi wydatkami czasu i pieniędzy. Błędna lub przeprowadzona w pośpiechu strategia może kosztować o wiele więcej w dłuższej perspektywie.

   W związku z tym dobrze jest poświęcić czas na upewnienie się, że rebranding jest rzeczywiście potrzebny. Należy sobie zadać następujące pytania:
   • Czy firma rozszerza swoją działalność na nowe rynki lub planuje taki ruch?
   • Czy normy prawne wymagają od firmy zmiany wizerunku?
   • Czy firma stoi w obliczu zagrożenia ze strony konkurencji o podobnym brandingu?
   • Czy odbiorcy tracą zainteresowanie i zaufanie do marki?

   Jeżeli odpowiedzi na te pytania brzmią 'tak', to należy rozważyć przeprowadzenie rebrandingu.
  • Zaplanuj wprowadzenie strategii.
   Każda strategia rebrandingu jest skupiona na odmiennych celach i z odmiennymi grupami docelowymi. Kiedy konieczność zostaje zidentyfikowana, zaleca się ustalenie celu i określenie strategii w taki sposób, aby na tym celu się skupiała.

   Zbudowanie szczegółowego planu pomoże zrozumieć, co musi się zmienić i ile te zmiany będą kosztować — zarówno czasu, jak i pieniędzy. Koszt rebrandingu zależy od wielu czynników. Są to między innymi położenie geograficzne, rodzaj biznesu, ilość i rozmiar zmian, jakie należy wprowadzić itp.
  • Postaw na intuicyjność
   Drastyczna zmiana brandingu może zdezorientować odbiorców i odbić się czkawką w dłuższej perspektywie. Strategia rebrandingu powinna zostać stworzona z wykorzystaniem intuicji i uwzględniać istniejące uczucia i odbiór pośród grupy docelowej.
  • Wykorzystaj informacje zwrotne od klientów.
   Niepisaną zasadą rebrandingu jest to, aby zawsze mieć na uwadze oczekiwania klientów. Dobrą praktyką jest planowanie rebrandingu, upewniając się, że informacje zwrotne i opinie klientów są rozumiane i że reaguje się na nie w odpowiedni sposób.

   Klienci mogą dać najlepsze wskazówki dotyczące rebrandingu, ponieważ to oni używają lub będą używać oferowanych produktów i usług.
  • Jeżeli coś działa dobrze, nie zmieniaj tego.
   Rebranding nie wymaga od marki zmiany wszystkiego, co się na nią składa. Jeżeli coś wygląda i działa w taki sposób, jaki się od tego elementu oczekuje, nie ma potrzeby, żeby zmienić to tylko ze względu na rebranding.
  • Komunikuj zmiany w swoim otoczeniu.
   Kiedy wszystkie zmiany są zaplanowane i wprowadzone, rebranding można uznać za kompletny, gdy zostanie to zakomunikowane. Wiele strategii promocyjnych i marketingowych jest używanych, aby poinformować o decyzjach dotyczących rebrandingu i aby zyskać akceptację i zaufanie klientów.
  Tekst domyślny
  Tekst domyślny

  Rebranding konta relaunch

  Relaunch produktu oznacza w skrócie ponowne wypuszczenie produktu na rynek. Powody do przeprowadzenia tego procesu to:

  • Dezorientacja rynku,
  • Wadliwość produktu,
  • Próba "zrobienia szumu" wokół produktu, aby zwiększyć sprzedaż.

  Rebranding z drugiej strony odnosi się do strategii, w której logo, szata graficzna, nazwa itp. są zmieniane w taki sposób, aby utrzymać istniejące zainteresowanie i pozostać atrakcyjnym dla docelowej grupy odbiorców.

  Rebranding kontra redesign

  Redesign odnosi się do zmiany, dotyczącej jedynie oprawy graficznej marki i zaprojektowania jej od nowa w taki sposób, aby wyglądała bardziej wyjątkowo, bez zmieniania jej tożsamości.

  Z kolei w rebrandingu zmianie ulega nie tylko szata graficzna, ale również nazwa, paleta kolorów, funkcjonowanie marki i zmiany te są przeprowadzane w taki sposób, aby marka była gotowa stawić czoła istniejącej konkurencji, wymaganiom klientów i trendom.

  Jeżeli rozważasz rebranding, skontaktuj się z nami. Nasz doradca omówi z Tobą wszystkie szczegóły.

  Tekst domyślny
  Łukasz Puławski

  Zarządzam projektami od 24 lat. Chętnie porozmawiam o Twoim projekcie. Zapraszam do kontaktu.

  Łukasz Puławski

  Project Manager
  Wiadomość została wysłana! Odpowiemy na nią w ciągu jednego dnia roboczego.
  Klikając na przycisk "Wyślij wiadomość" wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez PULAWSKI GROUP Sp. z o.o. w celu nawiązania kontaktu i przedstawienia oferty handlowej.