Pozycjonowanie stron

Optymalizacja stron internetowych

Usprawniamy działanie witryn

PULAWSKI - Oferta
PULAWSKI
PULAWSKI
Tekst domyślny

Czym jest optymalizacja stron internetowych?

Optymalizacja strony internetowej to proces poprawy działania strony internetowej i zwiększenia jej atrakcyjności dla użytkowników. Używane są w tym celu różne strategie, takie jak: skrócenie czasu ładowania strony, dopasowanie strony do urządzeń mobilnych czy poprawa pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Inne wykorzystywane techniki obejmują optymalizację grafiki, kompresję plików i minifikację kodu, oraz zmniejszenie liczby zapytań HTTP, jakie wykonuje witryna. Celem optymalizacji jest stworzenie strony szybszej, łatwiejszej w użyciu, oraz przystępniejszej zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. Może to skutkować zwiększeniem ruchu na stronie oraz zwiększeniem konwersji i tym samym przychodu.

Optymalizacja kodu strony internetowej — meta tagi

Są to tagi HTML, w których umieszcza się metadane strony internetowej. Te metadane mogą zawierać informacje, takie jak tytuł i opis witryny. Umieszcza się w nich również słowa kluczowe, odnoszące się do zawartości strony. Optymalizacja meta tagów to proces ich tworzenia i edycji w celu poprawy pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. W związku z tym należy używać słów kluczowych, które są powiązane z treścią strony. Ważne jest również upewnienie się co do poprawności formatowania i zagnieżdżenia tagów w kodzie witryny. Dodatkowo meta tagi mogą być wykorzystane jako źródło informacji dla platform społecznościowych. Kiedy strona internetowa zostanie udostępniona, będą one mogły przedstawić użytkownikowi dobre podsumowanie jej zawartości.

Tekst domyślny
Tekst domyślny

Optymalizacja treści

Proces optymalizacji treści strony internetowej pod kątem SEO opiera się na zmianach w jej zawartości. Celem jest tutaj poprawa jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Można tego dokonać na kilka sposobów, m.in. poprzez:

  • Keyword research: czyli dobór słów kluczowych. Wybrać należy takie słowa kluczowe, które będą odpowiadać frazom, używanym przez odbiorców podczas wyszukiwania. Następnie wytypowane słowa kluczowe zawiera się w treściach, umieszczanych na stronie.
  • Optymalizacja on-page: poprawa elementów strony internetowej, takich jak: tagi title, tagi nagłówków, tagi meta i tagi alt. Robi się to w taki sposób, aby były bardziej przyjazne dla wyszukiwarek.
  • Jakość treści: tworzenie i umieszczanie na stronie treści wysokiej jakości. Powinny one dostarczać użytkownikowi potrzebnych informacji i być dla niego wartościowe.
  • Link building: zamieszczanie linków do strony internetowej na innych stronach o wysokiej reputacji. Może to pomóc w osiągnięciu wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.
  • UX: czyli User Experience. Chodzi tutaj o upewnienie się, że wityna jest łatwa w nawigacji i jej odbiór przez użytkownika jest pozytywny. Poza poprawieniem pozycji w wynikach wyszukiwania może również zachęcić użytkownika do pozostania na stronie na dłużej.

Optymalizacja grafik

To wprowadzanie zmian w grafice, wykorzystywanej na stronie internetowej. Celem tych działań jest poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania i zalicza się do nich:

  • Nazwy plików: nadawanie plikom opisowych, zawierających słowa kluczowe nazw, które oddają we właściwy sposób zawartość grafiki.
  • Opis alternatywny: dodanie do grafiki opisu alternatywnego, który jest streszczeniem zawartości obrazu w formie tekstowej. Jest on wykorzystywany np. przez czytniki ekranu dla osób z wadami wzroku. Opis alternatywny pomaga wyszukiwarkom zrozumieć zawartość grafiki.
  • Rozmiar plików: optymalizacja rozmiaru grafik w taki sposób, aby ładowały się szybciej. Wpływa to na doświadczenie użytkownika, może mieć również pozytywny wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania.
  • Format plików: użycie odpowiednich rozszerzeń plików graficznych. Jest to przykładowo JPEG dla zdjęć czy PNG dla grafik z przezroczystym tłem.
  • Mapa strony z obrazami (Image Sitemap): udostępnienie wyszukiwarkom mapy strony internetowej, uwzględniającej obrazy. W ten sposób możemy upewnić się, że wszystkie obrazy na stronie zostaną zaindeksowane i uwzględnione w wynikach wyszukiwania.
Tekst domyślny
Tekst domyślny

Dobór słów kluczowych

Ta strategia polega na wskazaniu odpowiednich słów kluczowych i zawarciu ich w różnych elementach strony internetowej. Oprócz opisanych wcześniej działań: optymalizacji on-page, optymalizacji zawartości, optymalizacji meta tagów oraz keyword research, wykorzystuje się tutaj optymalizację URL. Poprzez zawarcie w adresie strony słów kluczowych można poprawić ich czytelność i opisowość.

Struktura linków

Optymalizacja struktury linków wewnętrznych to odpowiednie zorganizowanie i ustrukturyzowanie linków w ramach danej strony internetowej. Zmiana ta ma za zadanie doprowadzić do poprawy miejsca w wynikach wyszukiwania. Działania podejmowane w tym obszarze obejmują:

  • Linkowanie wewnętrzne: tworzenie logicznej i dobrze zorganizowanej struktury linków w obrębie witryny. Ułatwia się w ten sposób zadanie robotów indeksujących oraz nawigację użytkowników.
  • Teksty linków: inaczej kotwice lub anchor text. Używanie opisowych, zawierających słowa kluczowe tekstów linków może pomóc wyszukiwarkom zrozumieć znaczenie i kontekst linkowanych witryn lub podstron.
  • Monitorowanie niedziałających linków: niedziałające linki wpływają negatywnie na odbiór strony przez użytkownika oraz na SEO. W związku z tym ważne jest ich regularne sprawdzanie i naprawianie.
  • Mapa strony: udostępnienie robotom indeksującym mapy strony w formacie XML. W ten sposób możemy upewnić się, że wszystkie podstrony zostaną zindeksowane i tym samym uwzględnione w wynikach wyszukiwania.
Tekst domyślny
Tekst domyślny

Audyt SEO

Audyt SEO polega na ocenie wydajności strony w odniesieniu do SEO, jak również identyfikacji obszarów wymagających poprawy. Celem audytu jest wskazanie tych kwestii, które mogą działać na niekorzyść pozycji strony w wyszukiwarkach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, dotyczącą audytu SEO.

Copywriting

Pod tą nazwą kryje się proces tworzenia treści w formie tekstów, umieszczanych na stronie internetowej. Ważne jest przy tym, aby zawartość ta była zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek. Należy ją zaprojektować w taki sposób, aby poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Jest to działanie mocno powiązane z innymi opisanymi już przez nas strategiami. Copywriting jest ważnym elementem optymalizacji treści. Z kolei w drugą stronę, trafny dobór słów kluczowych jest bardzo istotny dla copywritingu. Warto zauważyć, że tworzenie treści pod kątem SEO nie powinno odbijać się na przejrzystości tekstu lub jego użyteczności dla odbiorcy. Głównym celem jest stworzenie treści wartościowych oraz bogatych w informacje. Należy używać przy tym słów kluczowych w naturalny sposób.

Tekst domyślny
Tekst domyślny

Content marketing

To strategia, która zakłada tworzenie i dystrybucję wartościowych, trafnych i spójnych treści. Jej celem jest przyciągnięcie i zaangażowanie jasno zdefiniowanej grupy odbiorców. Prowadząc działania marketingowe w tym obszarze, chcemy wywołać określoną reakcję klienta, która będzie przynosić zysk, np. poprzez wzrost sprzedaży produktu czy usługi. Content marketing ma edukować i informować docelowych odbiorców, stawiać Cię w pozycji lidera w branży, oraz budować zaufanie i wiarygodność wśród klientów.

Do działań, które składają się na content marketing, można zaliczyć:

  • Prowadzenie bloga: tworzenie i publikacja interesujących wpisów na blogu, będącym częścią Twojej witryny. Ważne jest, aby wpisy były związane z tematami istotnymi z punktu widzenia docelowego odbiorcy. Warto również dbać, aby wpisy były dodawane regularnie.
  • Media społecznościowe: dodawanie postów oraz udostępnianie treści na platformach społecznościowych. Podobnie jak w przypadku bloga, warto opracować zamieszczane treści w taki sposób, aby były wartościowe dla odbiorcy.
  • Video marketing: zamieszczanie treści w formie wideo na stronie internetowej, mediach społecznościowych, lub na platformach do udostępniania, takich jak YouTube.
  • Infografiki: publikowanie bogatych w informacje, atrakcyjnych wizualnie infografik, które pomagają łatwym w zrozumieniu często złożonych kwestii.
  • Studium przypadku — case study: opracowanie i udostępnienie studium przypadku. Z jego pomocą możesz pokazać, w jaki sposób Twój produkt lub usługa pomógł Twoim klientom. 

Content marketing jest procesem długotrwałym, który wymaga cierpliwości i wytrwałości, aby mógł przynieść efekty. Ważne jest także to aby mierzyć i analizować wyniki, jakie przynoszą poszczególne działania. Można w ten sposób dowiedzieć się, co działa dobrze, a co wymaga poprawy.