Czym jest Rebranding, na czym polega, oraz czy i kiedy warto go przeprowadzić.

Rebranding to strategia marketingowa, która wykorzystuje zmianę logo, nazwy, konceptu lub zamysłu istniejącej marki. Zmiany te są prowadzone z zamiarem odświeżenia marki w taki sposób, aby pomóc jej ponownie zdobyć zaufanie i zainteresowanie w grupie docelowej oraz wśród inwestorów. 

Definicja rebrandingu

Rebranding jest procesem przypisywania nowych cech i właściwości wewnątrz oraz w otoczeniu już istniejącej organizacji. Oferuje on również nową tożsamość, aby pomóc w zdefiniowaniu nowego wizerunku na rynku.

W prostych słowach, kiedy cechy charakterystyczne marki, takie jak nazwa czy logo są zmieniane lub poprawiane w celu zmiany istniejącego wizerunku marki albo zmiany sposobu dotychczasowego postrzegania, mamy wówczas do czynienia z rebrandingiem.

Powody do przeprowadzenia rebrandingu

Wartość każdej marki wynika z tego, w jaki sposób jest postrzegana na rynku. Jeżeli dana marka nie jest atrakcyjna lub jeżeli docelowa grupa odbiorców nie jest w stanie stworzyć z nią więzi, nie będzie odnosić sukcesów w dłuższej perspektywie. W związku z tym, rebranding okazuje się być preferowaną strategią poprawy istniejącego wizerunku i zbudowania reputacji.

Pośród powodów do przeprowadzenia rebrandingu znajdują się:

  • Zmiana w docelowej grupie odbiorców
    Każda marka ma grupę docelową, która może i która będzie się zmieniać od czasu do czasu. Dzieje się tak z powodu zmian w trendach, technologii, itp. Grupa docelowa może również ewoluować wraz ze wzrostem marki i kiedy ta marka próbuje trafiać do szerszej publiczności niż dotychczas. Aby móc nadążyć za tymi zmianami, marka może musieć użyć rebrandingu aby pozostać atrakcyjną dla odbiorców.

  • Pojawienie się nowych technologii
    Często wprowadzenie nowych technologii wymusza na marce zmianę wizerunku aby utrzymać swoją pozycję. Ten rodzaj rebrandingu nie musi wpływać na markę jako całość, a jedynie na pojedyncze cechy charakterystyczne jak logo czy hasło reklamowe.

  • Wadliwy istniejący wizerunek marki
    Są sytuacje, w których planowana tożsamość marki nie przeobraża się w oczekiwany wizerunek marki i przynosi efekty przeciwne do zamierzonych. Należy wtedy poprzez rebranding nadać marce nowy wizerunek, aby naprawić w ten sposób istniejące błędy.

  • Przeniesienie własności
    W sytuacjach, w których własność firmy przechodzi z rąk do rąk, jak w przypadku fuzji, podziału lub nabycia, może wymagać zmiany wizerunku. Powody to uwidocznienie zmiany właścicieli oraz zastosowanie się do przepisów prawa, jeżeli wymagają określonych zmian.

  • Nieprzewidziane sytuacje
    Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, takich jak bankructwo, problemy prawne, zła reputacja, itp., na które żadna marka nie może przygotować się zawczasu. Rebranding może pomóc w zasadzie każdej marce poradzić sobie z takimi zmianami i dopasować się do sytuacji, w której się znalazła. 

Jak przeprowadzić rebranding?

Rebranding wiąże się z dużymi kosztami, nie tylko pieniężnymi. Dlatego ta strategia powinna być wdrażana tylko wtedy, gdy to absolutnie konieczne. 

  • Dowiedz się, dlaczego zmiana wizerunku marki jest konieczna
    Rebranding niesie ze sobą koszty własne, które nie są tylko krótkoterminowymi wydatkami czasu i pieniędzy. Błędna lub przeprowadzona w pośpiechu strategia może kosztować o wiele więcej w dłuższej perspektywie.

    W związku z tym dobrze jest poświęcić czas na upewnienie się, że rebranding jest rzeczywiście potrzebny. Należy sobie zadać następujące pytania:

    • Czy firma rozszerza swoją działalność na nowe rynki lub planuje taki ruch?

    • Czy normy prawne wymagają od firmy zmiany wizerunku?

    • Czy firma stoi w obliczu zagrożenia ze strony konkurencji o podobnym brandingu?

    • Czy odbiorcy tracą zainteresowanie i zaufanie do marki?

  • Jeżeli odpowiedzi na te pytania brzmią 'tak', to należy rozważyć przeprowadzenie rebrandingu.

  • Zaplanuj wprowadzenie strategii
    Każda strategia rebrandingu jest skupiona na odmiennych celach i z odmiennymi grupami docelowymi. Kiedy koniecznoć zostaje zidentyfikowana, zaleca się ustalenie celu i określenie strategii w taki sposób, aby na tym celu się skupiała.

    Zbudowanie szczegółowego planu pomoże zrozumieć co musi się zmienić i ile te zmiany będą kosztować - zarówno czasu jak i pieniędzy. Koszt rebrandingu zależy od wielu czynników. Są to między innymi położenie geograficzne, rodzaj biznesu, ilość i rozmiar zmian, jakie należy wprowadzić, itp.

  • Postaw na intuicyjność
    Drastyczna zmiana brandingu może zdezorientować odbiorców i odbić się czkawką w dłuższej perspektywie. Strategia rebrandingu powinna zostać stworzona z wykorzystaniem intuicji i uwzględniać istniejące uczucia i odbiór pośród grupy docelowej.

  • Wykorzystaj informacje zwrotne od klientów
    Niepisaną zasadą rebrandingu jest to, aby zawsze mieć na uwadze oczekiwania klientów. Dobrą praktyką jest planowanie rebrandingu upewniając się, że informacje zwrotne i opinie klientów są rozumiane i że reaguje się na nie w odpowiedni sposób.

    Klienci mogą dać najlepsze wskazówki dotyczące rebrandingu, ponieważ to oni używają lub będą używać oferowanych produktów i usług.

  • Jeżeli coś działa dobrze, nie zmieniaj tego
    Rebranding nie wymaga od marki zmiany wszystkiego, co się na nią składa. Jeżeli coś wygląda i działa w taki sposób, jaki się od tego elementu oczekuje, nie ma potrzeby żeby zmienić to tylko ze względu na rebranding.

  • Komunikuj zmiany w swoim otoczeniu
    Kiedy wszystkie zmiany są zaplanowane i wprowadzone, rebranding można uznać za kompletny, gdy zostanie to zakomunikowane. Wiele strategii promocyjnych i marketingowych jest używanych, aby poinformować o decyzjach dotyczących rebrandingu i aby zyskać akceptację i zaufanie klientów.

Rebranding kontra relaunch

Relaunch produktu oznacza w skrócie ponowne wypuszczenie produktu na rynek. Powody do przeprowadzenia tego procesu to:

  • Dezorientacja rynku,

  • Wadliwość produktu,

  • Próba "zrobienia szumu" wokół produktu, aby zwiększyć sprzedaż.

Rebranding z drugiej strony odnosi się do strategii, w której logo, szata graficzna, nazwa, itp. są zmieniane w taki sposób, aby utrzymać istniejące zainteresowanie i pozostać atrakcyjnym dla docelowej grupy odbiorców.

Rebranding kontra redesign

Redesing odnosi się do zmiany, dotyczącej jedynie oprawy graficznej marki i zaprojektowania jej od nowa w taki sposób, aby wyglądała bardziej wyjątkowo, bez zmieniania jej tożsamości.

Z kolei w rebrandingu zmianie ulega nie tylko szata graficzna, ale również nazwa, paleta kolorów, funkcjonowanie marki i zmiany te są przeprowadzane w taki sposób, aby marka była gotowa stawić czoła istniejącej konkurencji, wymaganiom klientów i trendom.

Jeżeli rozważasz rebranding, skontaktuj się z nami. Nasz doradca omówi z Tobą wszystkie szczegóły.


Informacje

  • Data publikacji wpisu:2023-01-09 12:00
  • Autor: PULAWSKI.EU
  • Kategorie wpisów:

Podobne wpisy

Kategorie wpisów

Ostatnie posty

Archiwum