Pozycjonowanie stron

Audyty SEO

PULAWSKI - Oferta
PULAWSKI
PULAWSKI
Tekst domyślny

Czym jest audyt SEO?

Audyt SEO (SEO to skrót od Search Engine Optimization) to proces oceny możliwych ulepszeń strony internetowej w celu poprawy jej widoczności w wyszukiwarkach. Audytor korzysta z różnych narzędzi i wskaźników, aby zasugerować ulepszenia lub znaleźć istniejące błędy na audytowanych stronach internetowych. Audyt SEO to potężne narzędzie stworzone do pomocy właścicielom witryn internetowych. Z jego wykorzystaniem można dowiedzieć się, jakie działania są potrzebne, aby uzyskać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania dla najważniejszych słów kluczowych związanych z ich działalnością. 

Niezależnie od tego, jaki audyt witryny jest wykonywany i kto taką usługę wykonuje, cele audytu SEO są podobne. Należą do nich:

  • przegląd wszystkich elementów związanych z SEO na danej stronie,
  • ocena optymalizacji i korekt z punktu widzenia elementów istotnych dla SEO,
  • ocena mocnych i słabych stron optymalizacji witryny,
  • wskazówki dotyczące optymalizacji określonych elementów,
  • identyfikowanie problemów podczas konfigurowania witryny według wytycznych dla webmasterów. 

Odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa jest ważna, ponieważ ​​wyszukiwarka Google coraz bardziej stawia na przyjazność dla użytkownika. W tym celu witryna musi być dostosowana do najnowszych trendów użytkowania i zgodna z wytycznymi dla webmasterów. 

Sam audyt nie rozwiązuje stwierdzonych problemów. Protokół najlepiej traktować jako listę rzeczy do zrobienia. Audyt SEO powie Ci, jak Twoja strona wygląda pod kątem SEO. Wskaże również mocne i słabe strony. Gdy opanujesz te informacje, możesz zacząć wprowadzać niezbędne zmiany, aby poprawić swój wynik!

Rodzaje audytów stron www

Audyty SEO można skategoryzować przy pomocy różnych kryteriów. Ze względu na sposób wykonania audytu wyróżniamy:

  • Audyt manualny - najbardziej szczegółowy, czasochłonny i kosztowny przegląd. Wszystkie operacje są wykonywane ręcznie;
  • Audyt automatyczny — istnieje wiele narzędzi, których można użyć do przeprowadzenia automatycznej kontroli strony internetowej. Sprawdzanych jest wiele parametrów technicznych serwisu. Niestety bez czynnika ludzkiego, który weryfikuje i interpretuje wyniki, nigdy nie będzie w pełni wartościowy.
  • Audyt manualno-automatyczny - jest połączeniem wyżej wymienionych metod audytu. Pierwszym krokiem jest wykorzystanie sprawdzonego narzędzia. Kolejne działania uzupełnia się audytem manualnym. To najlepszy sposób, aby rzetelnie sprawdzić stronę internetową, nie robiąc wszystkiego ręcznie, ale wykorzystując narzędzia do automatyzacji.

Ze względu na obszar, jakim zajmuje się audyt można wyróżnić:

  • Audyt on-site - obejmuje tylko strukturę audytowanej witryny. Należą do nich m.in. kwestie techniczne związane z architekturą i dostępnością serwisu oraz jakością jego zawartości;
  • Audyt off-site - wszystko, co dotyczy kwestii niezwiązanych bezpośrednio z serwisem, ale mających na celu zwiększenie jego autorytetu w sieci;
  • Audyt techniczny - wszystkie kwestie techniczne od budowy strony po jej indeksację i szybkość działania;
  • Audyt podstawowych wskaźników internetowych — każda strona musi być zgodna z wytycznymi Google. Sprawozdanie obejmuje wszystkie istotne kwestie techniczne;
  • Audyt słów kluczowych — dotyczy głównie wyboru odpowiednich słów kluczowych dla obecnych i nowych treści;
  • Audyt konkurencji - do analizy działań konkurencji w celu pokazania różnic i wykazania możliwości wyprzedzenia konkurencji w wynikach wyszukiwania;
  • Audyt jakości treści - sprawdza strukturę, treść, długość, częstotliwość słów kluczowych i duplikatów oraz wiele innych rzeczy związanych z treścią;
Tekst domyślny

Kiedy warto wykonać audyt SEO?

1. Podczas tworzenia nowej strony internetowej

Jeśli dopiero planujemy stworzenie nowej strony internetowej, dobrze jest wysłać grafikę lub szablon do eksperta SEO. Wzbogaci to dokumentację serwisu o dodatkowe uwagi dla deweloperów i programistów. Dzięki temu można uniknąć wielu błędów i wprowadzić zmiany już na etapie pisania strony. Ten rodzaj audytu jest bardzo precyzyjny, ponieważ nie można w nim wykorzystać automatycznych narzędzi. Wiele elementów trzeba sprawdzić samodzielnie. 

Wykonanie audytu SEO na etapie projektu może uchronić witrynę przed problemami, które mogą okazać się trudne do rozwiązania po jej uruchomieniu.

Z kolei audyt nowej, działającej już strony strony skupia się zazwyczaj na aspektach technicznych. Właściciel może wdrożyć zmiany bezpośrednio po audycie lub w przyszłości - po podjęciu pierwszych kroków w celu wypromowania strony w Internecie. 

Jeżeli właściciel serwisu nie chce wprowadzać zmian, przeprowadzenie audytu na tym etapie może być problematyczne. Jeśli jednak jesteśmy świadomi, że audyt SEO może pozytywnie wpłynąć na planowaną promocję strony w sieci i nie boimy się zmian – warto  taki audyt wykonać. 

2. Podczas wprowadzania dużych zmian

Najczęściej właściciele decydują się na taki audyt, gdy zmieniają wygląd lub funkcjonalność serwisu. Nierzadko struktura strony staje się inna, bardziej kompleksowa i dostosowana do zmieniającej się oferty firmy. Zdarzają się również sytuacje, w których właściciel serwisu zmienia nazwę domeny lub łączy kilka serwisów w jeden.

Audyt SEO w takich sytuacjach  polega głównie na znalezieniu szans, zagrożeń i analizie słów kluczowych. W tym przypadku przegląd SEO prawdopodobnie nie jest pełną oceną całego serwisu, a jedynie analizą konkretnego fragmentu strony. 

3. Aby zapobiec zagrożeniom lub karom

Z użytkowaniem strony internetowej bywa różnie. Czasem kilka zupełnie nieprzemyślanych decyzji może doprowadzić do ukarania serwisu przez algorytm wyszukiwarki. Może to być kara za treści, linki do strony, a nawet zgłoszenie problemu z włamaniem. 

Kontrola SEO zostaje zastąpiona analizą i działaniami, mającymi na celu wyeliminowanie problemu. Może to być przygotowanie pliku do narzędzia do zrzeknięcia się linków, przeanalizowanie zawartości strony internetowej i przedstawienie zaleceń dotyczących jej naprawy lub zdiagnozowanie strony internetowej i usunięcie źródła i skutków włamania.

4. Po zmianie agencji lub specjalisty SEO

Najczęściej zmiana firmy lub osoby odpowiedzialnej za pozycjonowanie lub promocję strony w sieci wymaga przeglądu dotychczasowych działań SEO. Nie jest to jednak kwestia sprawdzenia wdrożonych wcześniej działań, a kompleksowego sprawdzenia czy realizowana dotychczas strategia pozycjonowania była dobra i długofalowa. 

Rozpoczęcie promocji strony internetowej powinno opierać się na przemyślanej strategii, poprzedzonej audytem SEO strony, konkurencji i wszystkim, co może się przydać w dalszych działaniach. W tym przypadku audyt SEO polega głównie na analizie konkurencji, analizie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania lub także samej strony. W większości przypadków przegląd przeprowadzony w takiej sytuacji jest najdokładniejszy.

Tekst domyślny

Ile trwa i ile kosztuje audyt strony internetowej?

Czas trwania audytu zależy od wielkości i złożoności sprawdzanej witryny. Właściwy audyt SEO dla małej lub średniej firmy lub startupu trwa średnio od kilku dni do kilku tygodni. Analiza dla większej firmy z rozbudowanymi stronami internetowymi i dużą ilością treści może zająć miesiąc lub nawet dłużej. 

Aby dowiedzieć się więcej o cenach audytów stron internetowych, zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem audytu SEO.

Jakie efekty przynosi audyt SEO?

Ostatecznym celem audytu SEO jest pomoc firmie, a zwłaszcza jej stronie internetowej, w poprawie widoczności w Internecie. Wyniki audytu witryny zależą od zastosowanej metody analizy. Niektóre metody dostarczają przydatnych informacji, a inne nie. Na przykład przejrzenie listy kontrolnej  SEO z ekspertem SEO może pomóc właścicielowi witryny znaleźć pewne problemy do rozwiązania. Jednak to rozwiązanie nie zapewnia dogłębnej analizy Twojej witryny.

Audyt nie rozwiązuje problemu, ale tworzy  listę zadań, które należy wykonać, aby  zwiększyć potencjał witryny w wynikach wyszukiwania. Należy pamiętać, że optymalizacja pod kątem wyszukiwarek nie jest czynnością jednorazową lub wykonywaną z dnia na dzień. Poprawa pozycji w wyszukiwarce wymaga czasu i wysiłku. Audyt SEO może (i powinien) ostatecznie doprowadzić do wzrostu sprzedaży i ruchu organicznego. Nie jest to jednak szybki proces  i oczekiwane rezultaty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach. Nawet jeśli widoczność Twojej witryny nie zmieni się natychmiast, stosowanie się do wskazówek audytu strony internetowej powinno z czasem przynieść pozytywne rezultaty, pomagając rozwiązać bieżące problemy i ostrzegając o problemach, które mogą utrudniać przyszły rozwój. 

Jako przykładowe efekty po zrealizowanym i wdrożonym przeglądzie można wymienić następujące:

  • Redukcja błędów na stronie. To jedna z pierwszych i najważniejszych zalet, którą czasami trudno od razu zauważyć.
  • Zadowolenie użytkowników wzrasta, gdy mogą oni wykonywać swoje zadania łatwiej i szybciej. Ponownie, jest to cenne w perspektywie średnioterminowej i może prowadzić do bardziej pozytywnych recenzji witryny.
  • Poprawa pozycji strony w rankingu, co prowadzi do wzrostu ruchu organicznego. Stanie się zauważalnym może zająć trochę więcej czasu;
  • Bardziej wydajne procesy wewnętrzne w celu wykorzystania zawartości witryny internetowej i zwiększenia sprzedaży offline (lub sprzedaży online za pośrednictwem innych kanałów). Jest to efekt trudniejszy do zmierzenia, jednak powinien mieć natychmiastowy wpływ na wydajność.
Tekst domyślny
Tekst domyślny

Najczęstsze błędy wykazywane w audytach SEO

Każdemu przytrafiają się błędy. Dlatego ważne jest, aby te błędy zidentyfikować i wyeliminować. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych błędów popełnianych podczas audytu SEO.

Za dużo słów kluczowych.
Słowa kluczowe w tytule strony wpływają na pozycję w rankingu. Jest jednak druga strona medalu. Umieszczanie ich w miejscach, w których nie są one istotne lub naturalne, może prowadzić do błędów i problemów z rankingiem witryny. Dlatego należy uważać na ilość słów kluczowych umieszczonych w tagach i w treści.

Nieprawidłowe użycie HTML lub brakujące znaczniki HTML.
Jeśli chcesz, aby Twoja witryna miała dobrą pozycję w rankingu, ważne jest, aby roboty indeksujące mogły prawidłowo odczytywać wszystkie informacje  na Twoich stronach.

Niepoprawne meta tagi.
Opis witryny znajduje się w meta tagu kodu HTML. Jeżeli opis nie odnosi się lub nie opisuje dokładnie zawartości Twojej witryny, może wprowadzić w błąd lub zniechęcić użytkownika;

Niewłaściwe użycie linków.
Ważne jest, aby nie próbować manipulować wyszukiwarkami, umieszczając linki do swoich stron za pomocą kotwic, które nie opisują odpowiednio treści.

Duplikat treści.
Używanie zduplikowanych treści może prowadzić do tego, że strona internetowa zostanie wykluczona z wyników wyszukiwania. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na powielone treści roboty indeksujące mogą zindeksować tą samą stronę więcej niż raz lub nie zindeksować jej wcale.

Zepsute linki.
Naprawienie niedziałających linków jest istotne, ponieważ mogą one prowadzić do błędów lub uniemożliwić wyszukiwarkom indeksowanie kluczowych dla Twojej witryny podstron. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim takich linków, które odnoszą się do nieistniejących podstron.

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących audytów SEO stron www, zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem.

Łukasz Puławski

Zarządzam projektami od 24 lat. Chętnie porozmawiam o Twoim projekcie. Zapraszam do kontaktu.

Łukasz Puławski

Project Manager
Wiadomość została wysłana! Odpowiemy na nią w ciągu jednego dnia roboczego.
Klikając na przycisk "Wyślij wiadomość" wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez PULAWSKI GROUP Sp. z o.o. w celach marketingowych.